wersja engine 5

info

download

instalacja

zabezpieczenia

news

integracja

moduły

skórki

upgrade

prefixy

licencja

faq

kontakt

testuj

życzenia
uwagi
pytania
i zażalenia

FAQ

P: Czy księga wymaga MySQL?
O: Nie.

P: Czy za korzystanie z księgi pobierane są jakieś opłaty?
O: Nie - wykorzystanie skryptu na własnej stronie jest darmowe. O licencji można poczytać w odpowiednim dziale na stronie. Oczywiście nikt nie broni zapłacić za księgę, jeżeli ktoś czuje nieprzepartą ochotę wspierania autora. :)

P: Czy można wyłączyć reklamy w księdze?
O: Tak, jest taka funkcja w pliku kgbzmienne.php.

P: Czy można wykorzystać księgę na stronach komercyjnych?
O: Tak.

P: Wyświetla się błąd Warning: session_start() [function.session-start]: open (/tmp/sess_... itd.
O: Należy założyć katalog "tmp" na serwerze w katalogu głównym (w podkatalogu z księgą tylko wówczas, gdy księga wykorzystuje własną subdomenę).

P: Czy mogę zrobić include księgi tak, żeby zintegrować ją ze stroną?
O: Include nie. Księga posiada pewne ustawienia, które muszą być wywołane na samym początku itd. Include nie jest jedyną metodą wstawiania skryptów i integrowania ich ze swoją stroną. W dziale "integracja" znaleźć można opis integracji księgi.

P: Spam atakuje moją księgę (boty) - jak to ograniczyć?
O: Na ten temat można poczytać w dziale zabezpieczenia.

P: Czy jest możlwy upgrade księgi ze starszych wersji do wersji 1.96?
O: Tak, jest to opisane w dziale "upgrade".

P: Dlaczego numer wersji pozostaje 1.96 (lub wcześniej - 1.95, 1.92, 1.9, 1.87, 1.86, 1.85, 1.8, 1.763) pomimo, że nanoszone są kolejne poprawki do głównych modułów księgi?
O: Numer głównej wersji jest niezmienny, ponieważ kolejne podwersje modułów księgi oraz engine nie wpływają na działanie księgi (nie ma potrzeby ponownej instalacji i konfiguracji). Innymi słowy - tak długo jak księga będzie miała numer wersji 1.96 kolejne wersje silnika będzie można uploadować na serwer bez konieczności dokonywania zmian w ustawieniach księgi, bez wymiany skórki itd. Najprościej mówiąc - kolejne "podwersje" są zawsze pisane w taki sposób, żeby nie zepsuć już działającej księgi oraz żeby nie zakłócić jej funkcjonowania. Dopiero zmiana numeru głównego powoduje konieczność dokonania pewnych działań w celu upgrade'owania.

P: Dlaczego nie działa któryś moduł xxxx? O: Na niektórych serwerach mogą nie działać niektóre moduły. Zwłaszcza na darmowych. Wynika to z wielu ograniczeń tych serwerów.

P: Dlaczego nie ma obsługi graficznych emotikonów?
O: Emotikony to obrazki złożone ze znaków ascii w taki sposób, że przy odpowiednim na nie spojrzeniu widać emocje (np. :), ;), ;P, :( itp.). Obrazki przedstawione graficznie psują tę fajną ideę "rysowania znakami" i zastępują ją rysunkami dla ludzi z ograniczoną wyobraźnią. Jestem przeciwny emotikonkom w postaci graficznej więc nie wprowadzam ich do księgi.

P: A będzie obsługa graficznych emotikonów?
O: Można użyć modułu S&R i zrobić odpowiednie zamiany ciągów znaków na emotikony.

P: Po co robić archiwizacje i jak często?
O: Niektóre serwery nie lubią obsługiwać dużych plików (np. darmowe). Tak więc archiwizację robi się, żeby na słabych i darmowych serwerach księga działała (do takich serwerów dostosowany jest nawet moduł "autoarchive"). Natomiast na dobrych serwerach? Skrypt działa lepiej i bezpieczniej gdy pliki nie są gigantyczne. Poza tym obsługa wpisów powyżej pewnej wielkości (na przykład ponad 1MB) może sprawić, że ilość pamięci przeznaczona na obsługę skryptów okaże się niewystarczająca (ilość tej pamięci ustalają administratorzy serwerów). Chociaż widziałem już KGB obsługującą tysiąc, 2 tysiące a nawet... 14 tysięcy wpisów!

P: Czy moduł sessloginadmin.php (panel administracyjny) jest obowiązkowy?
O: Nie, ale wtedy obsługa niektórych funkcji księgi będzie trudniejsza. Można jednak do tych bardziej skomplikowanych funkcji (np. archiwizacja używana raz na pół roku) wgrać na moment moduł na serwer i usunąć go po dokonaniu poprawek. Wiele funkcji jest dostępna również z poziomu URL - tak jak w wersji 1.763+ księgi.

P: Czy żeby dostosować księgę do własnych potrzeb i wyglądu muszę grzebać w plikach w katalogu "kgengine"?
O: Nie. Jako autor nie daję pozwolenia w obecnej wersji na zmiany w plikach w kgengine. Przerabianie skryptu jest możliwe w wersji do 1.87. W obecnej wersji (1.96) zmiany engine księgi traktuję jako naruszenie praw licencyjnych. Do dokonywania przeróbek są dostępne pliki skórki - można nimi zmienić naprawdę wiele elementów księgi bez konieczności naruszania silnika. W zasadzie można nawet więcej, niż wynika to z załączonych skórek. W razie czego służę pomocą (dział życzeń).

P: Nie dodają się obrazki - dlaczego?
O: Jeżeli nie dodają się obrazki w ogóle to znaczy, że nie ma zainstalowanej biblioteki GD na serwerze. Jeżeli takowa biblioteka jest, być może jest w jakiejś starej wersji (poniżej 2.0). Jeżeli nie dodają się jedynie jako URL (a np. dodają się uploaderem) to znaczy, że serwer nie lubi pobierać zewnętrznych plików (ustawienia serwera). Jeżeli natomiast (rzadko) jest biblioteka GD a nie można ani dodać zdjęcia jako URL ani go uploadować - to pozostaje tylko zastanowić się nad zmianą serwera.

P: Chcę zrobić kilka skórek, jednak każda z nich powinna posiadać nieco inne teksty/grafikę a jest tylko jeden plik "kgbzmienne.php" - jak to zrobić?
O: W katalogu skórki należy umieścić plik "zmienne.php" i wprowadzić tam te zmienne, które mają być użyte zamiast tych w pliku "kgbzmienne.php".

P: Wewnątrz skórek jest zawarty kod php, którego nie znam. Jak mam stworzyć własną skórkę?
O: Wybierz taką skórkę, która jest najbliższa tej, którą chcesz stworzyć i po prostu podmień grafikę (pamiętając niekiedy o zachowaniu rozmiarów). Poza tym zmiana jakiegoś ustawienia nie spowoduje zniszczenia danych więc można poeksperymentować.

P: Czy stare skórki mogą być użyte w nowej wersji?
O: Nie. Od wersji 1.95 nie można stosować starych skórek a w obecnej wersji jest to nawet niemożliwe.

P: Niektórym ludziom nie działa przełączanie skórek, dlaczego?
O: Bo tak bardzo bezpiecznie ustawili sobie przeglądarki, że blokują cookies. Gdy dla większego bezpieczeństwa nie będą w ogóle włączać komputerów - księga nie będzie im działała w ogóle.

P: Czy muszę robić ręcznie backup plików, skoro robi się on automatycznie?
O: Backup jest zawsze wskazany. Nawet najlepszy serwer może mieć swoje gorsze dni. Poza tym zrobić raz na miesiąc backup dwóch katalogów ("kg" i "zdjecia") to chyba nic strasznego.

P: Czy użytkownik musi instalować coś w swojej przeglądarce, żeby księga działała?
O: Nie.

P: Nowy moduł ściągnięty ze strony nie działa.
O: Niekiedy należy zaktualizować katalog "kgengine", żeby nowe moduły działały. Aktualizacje są zawsze dostępne.

P: Dlaczego nie ma instalatora?
O: Bo całą energię poświęciłem na stworzeniu księgi i rozbudowywanie funkcji (głównie dla wpisujących się) nie zaś na tworzenie dodatkowych skryptów dla leniwych webmasterów. Z drugiej strony - instalacja skryptu polega na jego przergraniu, ewentualnym ustawieniu chmodów (zależnie od serwera - na wielu nawet tego robić nie trzeba) i uruchomieniu. Do czego więc instlator?

P: Czy...
O: Nie, nie, nie... Albo i tak. Spróbuj najpierw, zanim zapytasz. :) 
puchary, statuetki, patery, medale, trofea sportowestroje sportowe, stroje piłkarskie, odzież sportowa, piłki, akcesoria sportowepuchary, statuetki, patery, medale, trofea sportoweTłumiki Rumia, auto serwis, mechanika pojazdowa