wersja engine 5

info

download

instalacja

zabezpieczenia

news

integracja

moduły

skórki

upgrade

prefixy

licencja

faq

kontakt

testuj

życzenia
uwagi
pytania
i zażalenia

INSTALACJA I ADMINISTROWANIE

Uwaga! Koniecznie zapoznaj się również z działem INTEGRACJA!

1. Wymagania
Do prawidłowego działania księgi potrzeba serwera z obsługą PHP. Wymagana jest również biblioteka GD. Taką bibliotekę ma obecnie większość serwerów. Do prawidłowej instalacji konieczna jest też podstawowa umiejętność obsługi dowolnego klienta FTP lub filemanagera z obsługą FTP lub nawet umiejętności skonfigurowania połączenia FTP w systemie Windows, jeżeli ktoś nie chce instalować specjalnych programów w systemie.

Księga nie korzysta z MySQL, więc nie jest on wymagany do działania.

Używanie księgi na darmowych serwerach nie jest wskazane (reklamy itp. "udogodnienia" darmowych serwerów mogą znakomicie popsuć funkcjonalność księgi).

2. Instalacja
Bardziej zaawansowani użytkownicy oczywiście zrobią to po swojemu integrując księgę z własną stroną; dla mniej zaawansowanych idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie osobnej podstrony, na której księga będzie umieszczona.
Aby tego dokonać należy:
- ściągnąć (dział "download") księgę,
- w pliku "kgbzmienne.php" ustawić wszystkie zmienne (zawsze fajnie dostosować parametry księgi do własnych potrzeb),
- w pliku "pass.php" ustawić swoje hasło (dowolne), przy pomocy którego będzie odbywać się administrowanie księgą,
- założyć dowolny katalog na serwerze,
- skopiować wszystkie pliki oraz katalogi księgi do założonego uprzednio katalogu,
- nadać pełne prawa (tzw. atrybuty, chmody czy jak to ktoś nazywa) katalogom "kg", "kgbmod" oraz "zdjecia" (w przypadku wielu serwerów nie jest to konieczne).
- odwołać się do pliku "kg.php" w założonym katalogu.

Tak zainstalowana księga powinna działać bez problemu. Przy pierwszym uruchomieniu księga przeprowadzi automatyczny test i postara się poprawić ewentualne błędy.

Uwaga! Wszystkie teksty w kgbzmienne.php należy wprowadzać w kodowaniu UTF-8 lub (jeżeli nie wiadomo jak to robić) włączyć odpowiednią zmienną w "kgbzmienne.php" (wówczas można pisać w standardzie Windows a skrypt sam zmieni kodowanie).

W przypadku chęci kodowania wpisów należy wprowadzić swoje hasło (mogą być również znaki specjalne) w odpowiednią zmienną w kgbzmienne.php, zanim zostanie dodany jakikolwiek wpis. Ten ciąg znaków musi pozostać niezmienny przez cały czas działania księgi.

3. Administracja
Aby administrować księgą należy zastosować moduł "sesskglogadmin" (standardowo dołączony do pakietu z księgą). Jest on załączony, więc administracja jest domyślnie włączona. Uwaga! Przy kasowaniu wpisów, przenoszeniu itp. posługiwać się należy linkami nie zaś mechanizmami przeglądarki! 
puchary, statuetki, patery, medale, trofea sportowestroje sportowe, stroje piłkarskie, odzież sportowa, piłki, akcesoria sportowepuchary, statuetki, patery, medale, trofea sportoweTłumiki Rumia, auto serwis, mechanika pojazdowa